Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Briefing prasowy w Urzędzie Gminy Goleszów 15.03.2023

Będzie się działo w gminie Goleszów

2023-03-16

15 marca w sali sesyjnej Urzędu Gminy Goleszów odbyła się konferencja prasowa, podczas której Wójt Sylwia Cieślar przedstawiła plan obchodów 800-lecia Goleszowa i Puńcowa oraz 500-lecia Bażanowic. Przedstawiciele lokalnych mediów pytali o planowany przebieg obchodów jubileuszowych w poszczególnych sołectwach.

 

W Goleszowie uroczystości rozpoczną się 24 czerwca, na skwerze między Urzędem Gminy a Szkołą Podstawową. Odsłonięte zostaną kamień jubileuszowy oraz ławka, wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Goleszów oraz ARTIS Symphony Orchestra, która zagra największe przeboje muzyki filmowej. Zaplanowano też artystyczny pokaz laserów oraz specjalną multimedialną prezentację archiwalnych zdjęć z dziejów miejscowości, która zostanie wyświetlona na ścianie byłego gimnazjum.

- Podejmujemy starania, aby do tego czasu zostało oddane do użytku miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe za Gminnym Ośrodkiem Kultury, jednak gwarancji powodzenia obecnie nie mamy. Zostanie tam jednak umiejscowiony specjalny kamień jubileuszowy, pochodzący oczywiście z kamieniołomu w Lesznej Górnej - wyjaśniała wójt gminy.

 

Bażanowice będą świętować 15 lipca, na terenie między tamtejszą Szkołą Podstawową a remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Otwarty zostanie plac zabaw oraz, podobnie jak w przypadku Goleszowa, odsłonięte zostaną kamień i ławeczka jubileuszowa, wyświetlona będzie multimedialna prezentacja archiwalnych zdjęć, a także odbędzie się pokaz laserów. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Goleszów i zespół Zbóje.

 

Impreza jubileuszowa Puńcowa odbędzie się natomiast 5 sierpnia na boisku LKS "Tempo". Poza odsłonięciem kamienia jubileuszowego i ławeczki, pokazem laserów i prezentacją zdjęć, zaplanowano występ orkiestry dętej, Zespołu Pieśni i Tańca Goleszów oraz zespołu Baciary.

 

Odbędą się zatem odrębne uroczystości dla każdego sołectwa, ale nie zabraknie też wspólnej imprezy łączącej wszystkie miejscowości gminy: - Chcieliśmy zorganizować obchody tych historycznych jubileuszy oddzielnie w każdym sołectwie. Zabiegali o to zarówno sołtysi, jak i rady sołeckie oraz mieszkańcy, bo każda ta wspólnota ma swoją historię, swoje wartości. Pewną kulminacją tych uroczystości będą gminne dożynki zaplanowane na 26 sierpnia, na które chcemy zaprosić gwiazdę - nie chcę jeszcze zdradzać, kogo - mówiła wójt.

 

W ramach obchodów powstają też specjalne publikacje historyczne, do których opracowania powołana została grupa autorów reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Korzystając z dostępnych dokumentów i źródeł historycznych autorzy tworzą serię trzech książek zatytułowaną Moje miejsce na ziemi. Poszczególne pozycje poświęcone jubileuszowym miejscowościom będą nosić odpowiedni podtytuł: Goleszów, Puńców i Bażanowice.


Briefing prasowy w Urzędzie Gminy Goleszów 15.03.2023
Briefing prasowy w Urzędzie Gminy Goleszów 15.03.2023
Briefing prasowy w Urzędzie Gminy Goleszów 15.03.2023
Briefing prasowy w Urzędzie Gminy Goleszów 15.03.2023
 

Dodał Ewa Branny
 

Pozostałe aktualności:

 • Jubileusz 40-lecia pełnienia funkcji przewodniczącej KGW w Dzięgielowie Pani Gertrudy Proksy

  Jubileusz Gertrudy Proksy

  29.03
  2023
  W miniony piątek jubileusz 40 – lecia pełnienia funkcji przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Dzięgielowie obchodziła Pani Gertruda...
 • Mistrzostwa Śląska w Hokeju w kategorii U11

  Medale hokeistów na trawie

  29.03
  2023
  18 marca zakończyły się Mistrzostwa Śląska w Hokeju na trawie, w kategorii U11. Znakomicie spisały się drużyny chłopców i dziewcząt z...
 • źródło: i.pl

  Kwalifikacja wojskowa 2023

  28.03
  2023
  Kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn z terenu gminy Goleszów urodzonych w 2004 r. oraz mężczyzn, którzy nie posiadają określonej kategorii...

Wszystkie aktualności

Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT